Jedzcie stokrotki

Stokrotka  czyli z angielska – daisy. Tak właśnie nazywano Daisy von Pless, uważaną za jedną z najpiękniejszych kobiet początku XX wieku, Panią na zamku Książ. I nie dziwi mnie to.

By James Lafayette – http://lafayette.org.uk/ple1804.htmlhttps://web.archive.org/web/20071118180847/http://lafayette.150m.com/ple2827f.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2228008

Ta roślinka nie kojarzy się zwykle z ziołolecznictwem. Raczej z ogródkiem i rabatkami.

Tymczasem napary z suszonych kwiatów stokrotki (wysuszonych w temperaturze do 40oC ) pomagają usuwać szkodliwe produkty przemiany materii.

Przepis jest prosty:

1 łyżkę suszonych kwiatów stokrotki i 1/2 łyżki ziela nawłoci zalać się 2 szklankami wrzątku w termosie i pozostawić na godzinę. Pić po pół szklanki trzy razy dziennie.

Zaczerpnęłam go z książki Aleksandra Ożarowskiego i  Wacława Jaroniewskiego – „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”.

Świeże kwiaty są jadalne i można je dodawać do sałatek albo ozdabiać nimi potrawy.

Zdaniem Syreniusza stokrotka pomaga na rwę kulszową (zwaną w jego czasach  scyatyką)  i artretyzm.

Stokrotkę nazywa w swoim „Zielniku” „stokrocią” i pisze, że „Scyatyce/owa Artretyce (…) bywa prędkim ratunkiem tłukąc ią ze Slazem a z masłem nie solonym mażąc abo y plastrując. Albowiem boleści układa i przymioty ogniste z nich wyciąga”.

 

Suszone kwiaty stokrotki można kupić w sklepach zielarskich. Ale o wiele przyjemniej zebrać je samemu. Panie mogą dodatkowo zadać szyku zbierając je do ładnego i wygodnego  koszyka.

Panów też zapraszam na łąkę. Wprawdzie zabawnym może się wydać komuś widok faceta, który spaceruje po łące i zbiera stokrotki, ale nie krępujcie się Panowie buszować wśród traw i kwiatków. Stokrotki wspomogą Wasze zdrowie.

A przy okazji możecie zanucić pod nosem „gdzie strumyk płynie z wolna” i porozmyślać o urodzie  księżnej Daisy.

Albo o modzie lat 60-tych i jasnowłosych Doris Day i Janis Paige w w filmie „Nie jedzcie stokrotek”…

Mi szczególnie podobają się te ich suknie z dekoltem na plecach.  A Wam?

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *