Seler u Brzechwy wypowiadał się wprawdzie nie „w temacie podargy” jednak wiele wspólnego z dną moczanową ma.
Raffo, Antonio, et al. „Internal quality of fresh and cold stored celery petioles described by sensory profile, chemical and instrumental measurements.” European Food Research and Technology 2006; 222.5-6:590-599
podaje, że selery mają relatywnie dużą zawartość apigeniny.
Apigeninę nieźle przebadano i napisano na jej temat sporo prac naukowych.
Okazuje się , że wykazuje ona działanie hamujące w stosunku do XO porównywalne z allopurynolem, lekiem używanym od lat w leczeniu dny moczanowej. Pisałam o nim w „Leczenie dny moczanowej – trochę historii i stan na dziś”.
Badania in vivo opisane w
Al-Okbi, S. Y., and D. A. Mohamed. „Evaluation of anti-gout activity of some plant food extracts.” Polish Journal of Food and Nutrition Sciences 2008;58(3):385-395
pokazują, że wyciągi z liści i nasion selera obniżają poziom kwasu moczowego w surowicy krwi i w moczu.
Kiedyś seler kojarzył mi się tylko z włoszczyzną i rosołem albo dodatkiem do sałatki jarzynowej. Potem polubiłam surówki z selera. Teraz, kiedy poznałam go lepiej, używam go znacznie chętniej. Sok z selera świetnie „podbija” smak soku z buraka i marchewki. Panierowane albo przygotowane w cieście kotlety z gotowanego selera są na prawdę dobre. Seler naciowy podjadam z dipem czosnkowym z jogurtu albo z sosem tzatziki. Czasem robię też selera zapiekanego po francusku.
Trzeba jednak odrobinę uważać, ponieważ są osoby, które są na seler uczulone. Ze względu na zawarte w nim furanokumaryny nie należy opijać się selerowym sokiem przez wyjściem na słońce, bo może się to skończyć poparzeniami.
Kobiety w ciąży i karmiące powinny go w ogóle unikać.
Za czasów cesarza Tyberiusza bulwy selera kwaszono a liście przygotowywano jak szpinak a także dodawano do ryb gotowanych. Więc jeszcze sporo kulinarnych eksperymentów z selerem w roli głównej przede mną.
Ech, czasem sobie myślę, że przez tę dnę moczanową feler mam.
Ale zawsze mnie pociesza, o czym kiedyś już pisałam, że „nobody is perfect”.